Bike in City

Догляд за спортивним та велоодягом — поради і секрети

Поспілкувавшись трохи зі знайомими і читачами, я зрозумів, що у більшості велолюбителів відсутнє комплексне бачення того, як потрібно доглядати за велоодягом, прати його і зберігати. Тому виникла ідея підготувати централізований матеріал, в який зібрати усі поради та інструкції на будь-який випадок життя. Стаття виходить при підтримці компанії Electrolux.

Ультрасучасні матеріали та тканини, з яких виготовляють велосипедний одяг та аксесуари максимально направлені на виконання закладених у них функцій — вони відводять вологу від тіла, пропускають повітря, захищають від ультрафіолету і механічних пошкоджень. При цьому велоформа повинна ще й виглядати бомбічно. Але усі досягнення інженерів та матеріалознавців можна нівелювати недотриманням правил експлуатації та догляду. Наприклад, еластан, з якого виготовляють більшість спортивних виробів круто відштовхує воду, класно сидить на тілі, проте дуже любить натягувати в себе пральний порошок і його можна за один раз вбити неправильним температурним режимом. Але давайте послідовно.

Прання

Що ми робимо першим пунктом, коли приносимо з магазину нову велоформу? Відрізаємо усі внутрішні бірочки та ярлички, щоб не муляло і не терло. Хто з вас перед цим читає, що ж написано на цих ярличках? Підозрюю, що одиниці. А там виробник надає усю необхідну інформацію щодо догляду за виробом. Проблема у тому, що у 99% випадків ця інформація носить характер заборони.

Не відбілювати, не сушити в машині, відмовити хімчисткам, прання лише делікатне… До речі, ось вам хороша розшифровка цих піктограм.

Зрозуміло, що виробник перестраховується та радить вам максимально обережно поводитись з річчю. Недотримання цих рекомендацій призведе до того, що велоодяг може втратити форму, властивості, а тканина змінить свою структуру. Проте давайте детальніше пройдемось по основних правилах.

Перше, що необхідно запам’ятати — ніколи не ховайте ношений спортивний одяг у пакунок чи корзину для брудної білизни одразу після тренування. На тканині в цей момент багато бактерій, а також солі, поту, частинок епітелію, жиру та подібного, чим бактерії будуть охоче ласувати. Дістанете ви велоформу за декілька днів, а вона грибами поросла. Плісняву і запах ви будете потім виводити дуууже довго. А якщо були плями і бруд, то він дуже якісно в’їсться у волокна. Тож приїхали з тренування — спочатку просушіть одяг, аж потім складайте його у корзину для брудного у сухому місці з доступом повітря. А ще кращою порадою буде одразу кинути пратись, у такому випадку для гарного результату достатньо буде самого легкого режиму, бо навіть сухий брудний одяг зберігати не дуже хороша ідея, сіль та бруд не кращим чином впливає на тканину. Особливу увагу зверніть на велотруси. Якщо не маєте змоги випрати одразу, то хоча б сполосніть холодною водою і висушіть перед відправкою у корзину.

Хоча я, наприклад, збираю речі та роблю раз в тиждень велику закладку спортивного одягу.

Якщо ж ви недогледіли і перед пранням виявили специфічне амбре від велоформи, яка пролежала вологою три-чотири дні, рекомендую замочити її перед пранням у слабкому розчині білого дистильованого оцту (1:4 оцет і холодна вода). Він містить кислоту, яка допоможе проти бактерій, плісняви і запаху, проте не переборщіть з концентрацією, бо синтетика «попливе». Тримати у такому розчині 15-20 хвилин.

О, одразу попереджу ваші питання — забудьте про хімчистку. З вірогідністю у 85% вашу ультракльову Rapha там перетворять у лахміття.


Чи варто переплачувати за якісний велоодяг?


Спортивні речі варто прати окремо від інших. В ідеалі ще й групувати по кольорах. На крайній випадок робити партію «темного» і «світлого». Перед пранням перевірте усі кишені, витягніть навушники, обгортки від гелів та монетки, бо сторонні предмети можуть фізично пошкодити тканину і вплинути на її забарвлення. Після цього застебніть усі зіпери та кнопошки і виверніть річ навиворіт. Так ви з більшої вірогідністю уникните пошкодження «фасаду» і зовнішніх елементів, особливо це стосується світловідбивачів.

Нову велоформу вперше краще прогнати взагалі окремо, бо зпрогнозувати процес линяння майже неможливо.

У випадку, коли ви повернулись з циклокросу або нормально так нападались на технічних елементах, то рекомендую замочити речі до самого прання з пральним засобом. Якщо бачите плями від поту чи дезодоранту — відчистіть їх за допомогою прального засобу і м’якої щітки (стара зубна підійде чудово). Якщо ж ви провели тренування занадто ефективно і на велоформі окрім поту є ще кров та сліди трави, то прати такі речі в гарячій воді взагалі не можна, в’їсться назавжди. Лише холодне прання!

У якості прального засобу ніхто не забороняє використовувати звичайний порошок, але його нерозчинені кристали лишаються у волокнах та швах і можуть викликати алергічні реакції (і зверніть увагу, щоб порошок не містив відбілюючих компонентів). Тому краще за все користуватись спеціальними рідкими засобами — у флаконах чи капсулах. Найкращим рішенням буде вибір спеціалізованих спортивних пральних засобів, які гарно прибирають запах поту, розчиняють солі, жири, добре вимиваються при ополіскуванні та головне — не забивають мембрану! При цьому ціна таких засобів співрозмірна звичайним. Я пробував спортивний Perwoll, все ніби ок.

Якщо йти взагалі по науці, то перед пранням спортивний одяг можна розфасувати у спеціальні пральні мішечки. Особливо щось ніжне, типу термобілизни. Це не дасть йому розтягуватись, наприклад, при віджимі. Також це вбереже від затяжок і перетирань. Якщо кидаєте у прання рукавички чи ще щось з застібками-липучками Velcro, то добре їх заліпіть (або киньте у мішечок), бо інакше можете сильно пошкодити сусідні речі, особливо шви.

Забудьте про відбілювачі та, внєзапна, кондиціонери! Технологічні тканини дуже їх не люблять. Кондиціонери та пом’якшувачі покривають волокна тонким шаром, утримуючи запах та бактерії. До того ж, тканина починає гірше дихати та втрачає еластичність. Але стає м’якенькою, так… Ще сюрпризом може стати сильний сторонній запах кондиціонера. Повірте, це не те, що ви захочете постійно відчувати, наприклад, на важкому інтервальному тренуванні. Для мембранних тканин кондиціонер теж смерть.

Якщо у вас сучасна пральна машина, то просто обирайте режим «Для спортивного одягу» і довірся технологіям. У випадку відсутності такої опції, вибери «Делікатний», «Синтетику» чи «Ручне прання» і проконтролюйте наступні параметри.

Температурний режим для прання спортивних речей — 30-40 градусів, не більше. При використанні нормальних рідких пральних засобів все чудово відмивається навіть у такій воді. Ну і зрозуміло, що не потрібно трамбувати барабан намертво, речам потрібно достатньо простору для руху під час прання.

По віджиму виробники рекомендують ставити не більше 1400-1200 обертів. Я очкую і вмикаю максимум 800. Сучасні тканини достатньо гідрофобні, щоб віддати вологу і при таких середніх режимах та досихати самостійно, не капаючи на підлогу.


Щоб було взагалі «по-красоті», пральні та сушильні машини Electrolux мають технології Ultracare (яка попередньо розчиняє миючі засоби, забезпечуючи швидке і ретельне прання) та Delicatecare (регулює температуру води і швидкість обертання барабана відповідно до типу тканини, дозволяючи зберегти речі з будь-якої тканини у первинному вигляді і захищає навіть найделікатніші вироби від втрати кольору і форми).

Завдяки цим програмам можна без найменшої шкоди прати і сушити призначені для ручного прання спортивні та вовняним виробам. Спеціальна технологія дозволяє речам зберігати пласке положення усередині барабана, що забезпечує відсутність деформації та усадки.

Завдяки технології UltraCare одяг зі спеціальних тканин, в тому числі мембранних, надовго збереже форму і функціональність та не буде зношуватися. Детальніше про технології та техніку Electrolux можете дізнатись на сайті.


Все це допоможе уникнути деформації та усадки тканини.

Також дуже рекомендую увімкнути опцію додаткового ополіскування. Чим ретельніше ви вимиєте пральний засіб, тим краще.

Якщо після прання речі все ще мають сторонній неприємний запах — замочіть їх з содою і запустіть ще один цикл в машинці.

Видалення плям

Основне правило — намагайтесь видалити пляму якнайшвидше, щоб не допустити глибокого проникнення у волокна. Не тріть пляму руками, зробите гірше. Якщо бруд сухий, скористайтесь щіткою. У разі повної катастрофи візьміть губку, змочену у плямовивіднику і поступово розчиніть пляму постійно його промакуючи (не терти!). Але перед цим спробуйте мазнути засобом десь на звороті, щоб пересвідчитись у безпечності. Бо так можна і діромаху пропалити хімією.

Проводити губкою потрібно від країв плями до центру, це дозволить уникнути розводів та «ореолів». Також хорошою порадою буде рекомендація змочити тканину навколо плями водою.

Якщо забруднення люте і не піддається одразу, краще повторити операцію 2-3 рази, ніж за один пробувати протерти його до пергаменту.


Що таке мембранна тканина і для чого вона потрібна?


Якщо ви маєте вироби з мембраною, то за ними потрібен особливий догляд. Тут вже працює повне табу на використання пральних порошків. Лише рідкі засоби, які мають позначки виробника про коректну роботу з мембранами.

Але це не привід не прати мембрану взагалі, так як з використанням вона засалюється і засмічується, адже піт містить розчинені солі та секрет сальних залоз.

Зустрічав порад використовувати звичайний шампунь чи рідке мило. Так вони не містять часточок, які можуть забити пори мембрани, але і вимиваються полосканням так собі. Дуже компромісне рішення. Як на мене, «вбити» верхній мембранний одяг вартістю у 200-300 євро копійчаним порошком чи рідким милом — дуже тупо.

Місця контакту з тілом, такі як комірець і манжети можна попередньо запрати господарським милом і акуратно змити.

А от віджимати мембранні куртки і штани шляхом зкручування справді не варто. Краще за все — дати їм стекти чи використати делікатний режим віджиму у машині.

Якщо верхній одяг має спеціальну водовідштовхувальну пропитку (DWR — Durable Water Repellency coating), то прати його взагалі рекомендують якомога рідше. Проте цей шар можна відновити спеціальними засобами.

Зустрічав рекомендації, що після прання і сушки, пропитку потрібно «активувати», прогладивши її праскою через рушник, або прогнати у сушильній машині на самому мінімальному режимі (це у випадку використання пропитки на водній основі). Сам такого не робив, якщо маєте досвід — маякніть у коментарях.

Вироби з флісу та полартеку також потребують максимально делікатного режиму.

Сушка

Весь велоодяг можна сушити лише у машинках, які мають спеціальний режим для цього. У випадку, якщо ваша сушарка «не вміє делікатно», то краще не ризикуйте. Можете на виході отримати дещо на 2 розміри менше та із заплавленими швами.

Краще за все велоодяг сушити після віджиму просто при кімнатній температурі на звичайних вішалках (окрім трикотажу, він так витягується та втрачає форму — лише горизонтальна сушка). Забудьте і про батареї та електрозмієвики. Звісно, якщо ви хочете, щоб улюблений комплект прослужив вам довго. Особливо це стосується мембранної тканини — сильне джерело тепла знищить її дуже швидко.

Прасувати спортивні речі взагалі не бачу сенсу. Сучасні тканини сохнуть без складок та заминань. Звісно, якщо ви хочете побачити, як ваші велотруси приплавляються до праски, то вперьод, єдине, відео зняти не забудьте 🙂

Те саме стосується відпарювання, це агресивний температурний вплив. Воно вам точно треба?

Зберігання

Велоформу рекомендується зберігати у розправленому стані подалі від джерел різких ароматів, які вона охоче в себе вбирає. В кінці сезону речі в обов’язковому порядку перуться і складаються на зимове зберігання чистими та сухими.

One more thing

Наостанок дам пораду, яка може здатись комусь дивною. Не бережіть речі фанатично. Призначення спортивного функціонального одягу — служити і захищати. Під час падіння думайте не «Фак, веломайка за 100 баксів!«, а про те, як впасти зберігши цілою руку чи ключицю. Ті ж велоперчатки спроектовані як для поліплшення хвату за кермо, так і для захисту долонь при контакті з твердою поверхнею. Накупити крутих шмоток і боятись сунутись на трейл щоб не пошкодити їх — тупо.

Ця стаття підготовлена в рамках партнерства з компанією Electrolux.

Заметили в тексте ошибку? Выделите её и нажмите Ctrl+Enter.

Богдан Воеводин

Сооснователь Bike in City

Комменты Facebook

Disqus (0)

bikeincity

Сообщить об опечатке

Текст, который будет отправлен нашим редакторам: