Bike in City
bikefit_lviv

Що очікувати від фіта

Очікування від фіту можуть змінюватися залежно від того, що вам потрібно і де ви його робили. В цій статті описано яким має бути справжній фіт та реальні очікування від якісного фіта.

Що таке байк фіт?

  1. Налаштування компонентів велосипеда під потреби велосипедиста.
  2. Навчання та допомога велосипедисту краще функціонувати на велосипеді.

Ми зосередимся на першому пункті. тому що 2-й пункт включає в себе цілий світ фітерів, фізіотерапевтів та тренерів, які працюють з людиною над такими важливими моментами як покращення силових показників, техніка педаляжу, розтяжка, правильне дихання та інші специфічні речі. Проте, не кожен фітер зможе вам з цим допомогти, та й не має, насправді.

Давайте почнемо з базового поняття байк фіту — налаштування велосипеда під велосипедиста. Раніше цю процедуру визначали як налаштування симетричного велосипеда під асиметричне тіло. Сподіваюсь, ніхто не дивується тому факту, що навіть найкрасивіші люди нашої планети все одно можуть мати різні довжини стоп або ніг, зависокі арки стоп і тд. Тому, байкфіт — це процес, під час якого кожна контактна точка велосипеда та їх взаємозв’язок між собою виставляється під конкретне тіло людини. Фіт — це про вас, окрему людину, та ваше унікальне тіло (зріст, вага, гнучкість, фізична активність, травми, асиметрія… і тд).

Цілі фіту

Перед проходженням процедури налаштування посадки бажано задати собі наступні 2 питання:

1.) Який результат я хочу отримати від фіту?

Відповідь, скоріше за все, буде співпадати з вашими цілями. Більшість таких результатів поділяються на 2 категорії: забрати/зменшити біль або покращити продуктивність. Наприклад:

  • Вирішити мою проблему з повторюваним болем в задній частині коліна після кожного катання.
  • Зменшити заніміння долоней, яке відбувається одразу після декількох кілометрів їзди.
  • Визначити найбільш аеродинамічну позицію для мого наступного старту з тріатлону.
  • Оптимізувати посадку для найкращої передачі зусиль під час змагання.

Ви можете плекати надію отримати безліч результатів, але важливою частиною цієї головоломки є визнання того, що фітер не є чудотворцем. Проте, якщо цілі не є взаємовиключними, то результат вас має порадувати. Багато фітерів чудово роблять свою роботу, але вони не зможуть перетворити вас зі спортсмена-початківця на спортсмена світового класу.

2.) Який тип, тривалість, інтенсивність ваших катань на велосипеді?

Саме тут “потреба” чи ціль людини відіграє важливу роль в процесі фіту. Потреба у даному випадку — це результати або цілі, яких ви хочете досягти у поєднанні з вашим типом катання. Ось пара прикладів:

  • Gran Fondo
  • Місцева гонка на час (індивідуальна)
  • Клубні виїзди на вихідних
  • Тріатлон
  • Поїздки на роботу
  • MTB (downhill, enduro, xc…і тд)
  • Гревел
  • Гонки (будь-яка дисципліна)
  • Подорожі на фет байках
  • BMX

Зважаючи на приклади, наведені вище, все ж таки ваші потреби можуть змінюватися залежно від дистанції, яку ви плануєте подолати, а також наскільки амбітні ваші очікування. Наприклад, ви хочете просто фінішнути Gran Fondo чи заїхати в ТОП-5 в своїй віковій категорії. Також варто зазначити, що чим більше ви будете проводити часу в сідлі, тим більшим буде вклад хорошого якісного фіту у ваш велосипедний досвід. Біль посилюється з плином часу. Процедура фіту завжди буде сфокусована на інтенсивності, тривалості та типі катання.

Фіт vs Підбір розміру

Зараз, коли ви визначили, що хочете від процедури фіту, давайте згадаємо найбільш поширені помилки про фіт. Часто байк фіт плутають з процедурою підбору розміру. В деяких магазинах навіть є системи, які допомагають продавцям підібрати правильний розмір рами велосипеда для клієнта. І розмір буде дійсно правильним, та не факт, що велосипед буде ідеально вам підходити, виходячи з вищезгаданих причин, без індивідального налаштування та корекції.

Головні компоненти байк фіту

Хоча деякі фітери можуть мати свій протокол, більшість професійних байк фітів включатимуть в себе: інтерв’ю, оцінку стану тіла, налаштування 3-х головних контактних точок, тестування та звіт.

Інтерв’ю перед інтерв’ю 🙂

Перед тим як записатися на фіт, ми радимо зв’язатись з фітером та обговорити ваші цілі і тип катання. Можливо, ви катаєте на гірському велосипеді, а фітер, до якого ви звернулись, працював лише з шосейними велосипедами та для тріатлону. В такому випадку це може бути не найкращий варіант. Також цей момент важливий у випадку, якщо ви мали нещодавно (або в минулому) травму, яка потребує уваги спеціаліста саме у цій сфері. Хороший фітер розкаже вам про свій рівень експертизи. І якщо ваш випадок не підпадає під його сферу роботи, він вам порекомендує свого колегу, який буде в змозі вам допомогти.

Інтерв’ю

Коли ви знайшли потрібного спеціаліста, вам треба буде пройти невеличке інтерв’ю, під час якого фітер з’ясує ключову інформацію, яка допоможе налаштувати посадку. Тут деякі приклади, про що вас можуть спитати:

  • Цілі та причина для фіту
  • Велосипедні цілі
  • Тип катання на даний момент (як багато та як часто)
  • Історія травм та теперішній стан
  • Медичні умови
  • Області дискомфорту
  • Інформація з попереднього фіту (якщо такий був)

Окрім цих моментів, фітер може ще задавати й інші питання, залежить від досвіду та ситуації.

Оцінка стану тіла

Ось тут починаються відмінності в залежності від спеціаліста. Якщо ви звертаєтесь до фітерів з медичним бекграундом, то вони, скоріш за все, перевірять вашу розтяжку, симетрію, структурні та функціональні особливості вашого тіла перед тим як садити вас на велосипед. Це не є 100% вимогою процедури налаштування посадки.

Нажаль, на ринку є фітери, які просто не кваліфіковані для того, щоб оцінити ваш рівень гнучкості та діапазон роботи суглобів. Плюсом буде пояснення цілі кожного вимірювання та оцінки, та як вони впливають на кінцевий результат. І звичайно, вам має бути комфортно під час цієї процедури. Обов’язково одразу скажіть, якщо це не так.

Ті, хто не робить оцінку стану тіла без велосипеда, починають зі спостереження вашого педаляжу та руху тіла під час розминки на велосипеді.

Налаштування: три точки контакту

Засновник компанії BikeFit, Пол Свіфт, популяризував термін “зробити так, щоб велосипед зник”. Ідея в тому, що під час катання на велосипеді ви повинні відчувати спротив вітру, рельєф, вогонь в м’язах і тд. Нажаль, для багатьох велосипедистів до того списку ще додається біль або дискомфорт в трьох точках контакту: стопи, руки, задня точка. У всіх випадках треба працювати з цими особливо ретельно. Варто не тільки подбати про комфорт окремо, але й звернути увагу на взаємозв’язок між ними. Хороший фітер саме цим і займається.

Тестування

Як вже говорилось вище, фітер не чарівник, і маленькі зміни можуть мати прекрасний результат, але не обов’язково ви відчуєте його одразу. Важливо, щоб після всіх змін в студії, ви випробували нову посадку в реальних умовах. Спочатку може бути незвично. Та тілу потрібен час, щоб адаптуватися до нової посадки. Для декого покращення відчуваються одразу, особливо, якщо пропав біль. Дехто помітить, що при однакових зусиллях їхній пульс значно нижчий, це означатиме, що посадка стала ефективнішою. Не забудьте тримати з фітером зворотній зв’язок. І обов’язково зразу зверніться, якщо у вас щось змінилось в негативну сторону.

Звіт

Протягом процедури налаштування посадки професійні фітери роблять записи про зміни у велосипеді та тілі людини. Це важлива інформація, яку в кінці отримує клієнт. Поганий знак, якщо ви не отримали такої інформації.

Після фіту

Зрозуміло, що ціль кожного фіту — отримати заплановані результати, але не все так стається як заманеться. Якщо через якусь причину фіт не вирішив вашу проблему, тоді рекомендуємо повернутися до вашого фіт техніка та повідомити його чи її про це. Ще раз. ВАЖЛИВО! Поверніться до вашого спеціаліста та озвучте проблему. Єдиний спосіб зрозуміти як вирішити проблему — взнати, що така існує.

Також враховуйте, що з часом наші тіла змінюються, що може також повпливати на посадку на велосипеді. Тому рекомендовано раз на рік робити процедуру повторного фіту, свого роду корекцію. Ця процедура коштує зазвичай дешевше і дає вам можливість й надалі чудово почуватися в сідлі.

P.S.
Хороший фіт — найкраща інвестиція у ваше здоров’я, якщо ви катаєтесь на велосипеді. Радимо починати саме з нього, не важливо чи ви початківець, досвідчений аматор чи професіонал.

Сергій Пясецький

Закоханий у велоспорт.
10+ років досвіду участі у велосипедних змаганнях.
Переможець і призер багатьох з них.
Інструктор з велосипедного спорту.
Сертифікований байк фітер у Bikefit Lviv.
Амбасадор Orbea в Україні.

Комменты Facebook

Disqus (0)

bikeincity

Сообщить об опечатке

Текст, который будет отправлен нашим редакторам: