Bike in City

Байк поло: тактика і техніка гри для новачків і не тільки

Отже, ви вже знаєте що таке байк поло, декілька разів приходили на тренування і у вас вже починає щось виходити. Або, позаймавшись певний час і звикнувши до ключки, бажаєте освоїти деякі корисні прийоми, які не тільки допоможуть ефективно зіграти момент, а й викличуть ревіння трибун та особисту прихильність рефері (ти мій фаворит, привіт Тітичу). Ця стаття допоможе підняти особисті та командні скіли.

До речі, друзі з Харкова вже готували матеріал по деяким важливим тактикам гри, таким як покриття воріт, зустріч та покриття суперників, деякі моменти атак та контратак, маніпуляції з швидкістю. Дуже обов’язково до прочитання.

В цій статті хочу описати техніки володіння ключкою та м’ячем, особливості керування велосипедом, читання ситуації на полі та рухів гравців своєї команди і суперників, грамотні удари та паси, а також деякі психологічні моменти, з якими часто стикаються не тільки новачки, а й досвідчені гравці під час емоційного сплеску.

Володіння ключкою та м’ячем.

Дані вміння обов’язково напрацьовуються з часом, і кожен гравець раніше чи пізніше вже впевнено орудує ключкою та водить м’яч. Але деякі прийоми варто описати, щоб їх використовувати по ситуації або почати навчатися їм вже зараз.

  • М’яч краще вести на рівні трохи попереду велосипеду. При веденні м’яча ближче до себе його легше втратити та не підібрати.

  • При прокачуванні скіла можна гратися з положенням м’яча: вести на рівні колеса, тим самим прикриваючи м’яч від суперника з іншої сторони, пропустити м’яч на іншу сторону байка між колесами з такою ж метою, вести м’яч позаду, якщо це зробить його недосяжним для суперника.

  • Дуже бажано вчитись орудувати ключкою з іншої сторони керма. Це в півтора рази збільшить простір та можливу кількість ваших дій.

  • Вчіться вести м’яч не притискаючи ключку до асфальту. Не для того, щоб биток не стирався, ні. За короткий час такого ведення ви в багато разів краще почнете відчувати м’яч та ключку і виробляти нею недосяжні раніше маневри.
  • Для більш advanced skills – м’яч можна підхопити ключкою з землі і скерувати його по повітрю. Дуже ефектно та ефективно, якщо перекинути таким чином пас гравцю своєї команди. Принцип базується на використанні виямки з однієї сторони ключки та інерції м’яча. Це як крутити воду в нахиленій чашці, щоб вода не розливалась. Щоб освоїти цей прийом, мало знати теорію, потрібні тренування. Через велику спокусу деяких гравців використовувати цей скіл разом з елементами бейсболу, рекомендується запастись на майбутнє хокейним шоломом з решіткою (і не тільки з цієї причини).

 

Особливості керування велосипедом

Перше, що вам потрібно прокачати – це впевнене та чітке керування байком однією рукою. Це не складно, якщо ви не вперше на велосипеді. Друга не менш важлива річ – утримання рівноваги, особливо на малих швидкостях. Якщо вмієте робити трекстенд (взагалі не їхати), то у вас все круто, але сам трекстенд не обов’язковий. Також вам потрібно вміти стояти на місці, опираючись на ключку. Це просто, але на перших порах ви можете дуже втомлювати руку, переносячи надто багато ваги на ключку.

Вміння гальмувати є одним із ключових, і вміле використання гальм дасть вам багато плюсів у мобільності і тактиці на полі.

Невеличкий хак для всіх: якщо зняти ногу з педалі (з протилежної сторони від ключки) і використовувати її як противагу, то можна добре так нахилитися з ключкою і дістати до м’яча на такій відстані, де ви б не дотягнулися в іншому випадку. Також це вам дасть більшу свободу і простір дій.

На тому етапі, коли ви вже прокачаєте базові скіли керування велосипедом в байк поло, ви почнете розуміти, що звичайного байку для гри вже не вистачає. Тоді можна задуматись про придбання чи збирання поло-байку. І вже на поло-байку ви перейдете на наступний етап розвитку скілів, досконало вивчаючи поведінку велосипеда, налаштованого під вас і для гри. Мета – щоб байк став продовженням вашого тіла. Саме на цьому етапі більшість гравців переходять на контактні педалі.

Досвідчені гравці вчаться використовувати деякі видовищні прийоми, які не тільки виглядають круто, але в деяких моментах гри можуть добре зіграти на руку.

Використовуючи переднє гальмо, можна відірвати від поверхні заднє колесо і повернутись на передньому.

Спершись на ключку, щоб центр мас був десь між ключкою та сракою, ближче до ключки, контрольованим ривком педалей швидко розвернутися навколо ключки на задньому колесі. Головне – не перестаратись і не перекинутись назад.

 

Ну і стрибання вбік для швидкої зміни позиції по перпендикулярній велосипеду осі. Добре працює із контактними педалями. Ці скіли потребують кропітких тренувань, їх повсюдне використання далеко не обов’язкове і часто може тільки заважати грі, але при використанні у вдалій ситуації це принесе миттєву перевагу, ревіння трибун та особисту прихильність рефері.

Читання ситуації на полі та рухів гравців. Грамотні удари і паси

Досвідчені гравці вже бачать ситуацію на полі і знають, які варіанти її розвитку будуть за кілька секунд, оцінюють вигідність позиції гравців своєї команди і суперників, і відповідно до ситуації приймають унікальні рішення.

Але дане вміння абсолютно відсутнє у новачків і автоматично приходить тільки з досвідом. Тому описувати, як навчитись читати ситуацію та прогнозувати, немає сенсу. Але є сенс розказати про конкретні дії, які можна робити в тих чи інших ситуаціях, і які не можна. А також приклади деяких тактичних прийомів.

  • Базова тактика атаки – рух або паси вперед по діагоналі. Навколо неї можна будувати гру залежно від ситуації. З пасами все просто: коли атакуєте, то два гравці їдуть по різні сторони поля, без м’яча – попереду. Той гравець, що позаду і з м’ячем, пасує вперед по діагоналі м’яч своєму, у випадку якщо той відкритий і суперник не готовий перехопити м’яч. Варіант руху по діагоналі – два гравці рухаються хрест-навхрест у сторону воріт суперника, і коли вони зустрічаються по центру поля, один легенько залишає м’яч іншому (називається прийом «drug deal», виглядає характерно).
  • Коли стартуєте з м’ячем, існує декілька простих варіантів тактики. Грубий варіант – прорватися з м’ячем до воріт, обвівши суперників на швидкості, і поцілити гол. Таке можливе, коли ви впевнено контролюєте м’яч і супернику не вдалося вас грамотно відрізати і заблокувати. Якщо вас відрізали, то і цим можна скористатися. Гравець вашої команди наближається до воріт суперника з іншого флангу, поки ви акуратно виманюєте суперників до стіни вас затискати і блокувати. У вдалий момент ви віддаєте точний пас вперед по діагоналі гравцю своєї команди і він опиняється сам на сам з воротарем.

  • Вирізати можете і ви. Потрібно витискати суперника з вигідної траєкторії, їдучи під кутом поперед нього.
  • Якщо вас вирізають, але ще не притисли до стіни, можна просто розвертатися по колу у тому ж напрямку вирізання. Великий шанс, що ви розвернетеся швидше суперника або віддасте вигідний пас гравцю своєї команди. В будь-якому випадку, у вас важко буде забрати м’яч. Хороший прийом.

  • Теж дуже класний прийом, описаний харків’янами, але його не гріх згадати і тут. При вирізанні вас на швидкості, ви гальмуєте і обходите противника ззаду.
  • Якщо гравця вашої команди блокують, можна крикнути йому залишити чи трохи підштовхнути назад м’яч. Тоді інший гравець ззаду його підбирає і рухається далі. Якщо блокують досвідченого гравця і він дає пас новачку, на якого після цього несуться голодні суперники, то новачку є сенс повернути м’яч досвідченому відразу, як той знову виходить на відкриту вигідну позицію.
  • (UPD) Новачкам корисно пам’ятати про «правило двох секунд». Коли команда сигналізує, що ось зараз треба дати пас, бити по воротам чи щось подібне, то це треба зробити відразу, бо через дві секунди ситуація на полі буде зовсім інша. Навіть правильне реагування на сигнал після двосекундного тупняку викличе скоріше протилежний негативний результат.
  • Не катайтеся вдвох. По перше, у разі невдалої атаки чи захисту основні сили вашої команди виявляються вибиті з гри. По друге, ви заважаєте та блокуєте один одного.
  • Хоча б один з трьох гравців повинен бути готовий захистити ворота у разі контратаки. Якщо він близько до воріт – може стати на захист. Якщо ні, можна зробити так, як це описали харків’яни, гасячи швидкість суперника, або, якщо зробити це не вдається, летіти паралельно йому між ним і воротами, але на метр попереду, щоб закрити колесом удар. Щоправда, трапляються снайпери, які на швидкості процілюють м’яч між колесами блокуючого і м’яч під гострим кутом потрапляє в ворота. Але це вже більше заслуга снайпера, а не помилка блокуючого. Якщо забив такий гол – ти мій фаворит.

Основне правило пасів у байк поло – давати пас у випадку, якщо гравець своєї команди відкритий, перебуває у більш вигідному та безпечному положенні. Хороші паси – ознака крутої злагодженої командної роботи, і грамотне пасування може привести до перемоги над сильнішим суперником. Бувають ситуації, коли один гравець може через все поле прорватися і рознести суперника, але це лише ситуації, які треба зловити. Паси також слід давати, щоб при нападі дезорієнтувати суперників, вивести їх з хорошого положення для блокування чи захисту.

Але і тут є нюанси: наприклад, якщо свій гравець далеко, відкритий і у вигідному положенні, але рухається повільно, і в його сторону на всіх парах мчить суперник, то краще не ризикувати, бо велика вірогідність, що м’яч до свого не долетить, а його перехопить суперник. Це вже один з прикладів читання і прогнозування ситуації на полі.

Основні удари радять робити з випрямленою в лікті рукою. Так досягається правильна траєкторія руху ключки для хорошої сили і точності удару. Інші удари, такі як бокові, назад чи з протилежної сторони керма – складніші і потребують деякого тренування. Але навчитися їм нескладно.

Бити м’яч у ворота потрібно у тому випадку, коли настає вигідний момент або ситуація. Часто трапляється, що гравці помилково оцінюють вигідність положення для удару, і б’ють м’яч тоді, коли їх блокує чи закриває удар суперник. Гол не відбувається, м’яч переходить до суперників.

Вигідна ситуація трапляється, коли гравця ніхто не блокує і ворота відкриті для удару. Тоді можна ввалити постріл у ворота, або виїхати один на один з воротарем і намагатись поцілити гол. Про гравця проти пустих воріт суперника я мовчу, але і тут часто трапляється, коли через метушню можна промазати.

Для хорошого удару в ворота в складній ситуації потрібно не метушитися, але миттєво ловити вигідні моменти. Тому що часто вигідний момент буває не тоді, коли ми думаєм що “ось він”, а коли ми просто рефлекторно (і правильно) реагуємо і б’ємо. Цей момент може настати і тривати долі секунди, і часу подумати що “ось він” немає. А вже після голу настає усвідомлення і тріумф.

Помилки (гріхи) та позбавлення від них

Як було вже сказано, часта причина помилок – це метушня, вона і основна причина. У гравця в голові не можуть подружитися купа рішень, що робити в незрозумілій ситуації, і він, щоб позбавити себе від цього всього буллшіту, вистрілює м’яч кудись. Може допомогти в деяких ситуаціях, але в більшості – ні. Або не встигає вистрілити і робить помилки, внаслідок яких м’яч опиняється у суперника. Порадити тримати холодний розум було б тупо, бо у новачка чи емоційно виведеного гравця під пресом різних чинників навряд чи з’явиться швидке правильне рішення. Ситуацію вирулить команда. В кращому випадку, гравці своєї команди скажуть що треба робити, потрібно лише зреагувати. Якщо не підкажуть, то спробувати переправити м’яч у сторону свого гравця чи туди, де немає суперників. Якщо це будуть ворота суперників, можеш потім поглянути на рефері.

 

Загалом про прокачування скілів

У вашому розвитку допоможе відвідування тренувань і перегляд записів світових чемпіонатів по байк поло. В ютубі їх повно. Ось хоча б канал американської асоціації, яка проводила світовий чемпіонат в 2017 році.

Неймовірну миттєву прокачку дає участь у турнірах. Результат може проявитися не відразу, а, наприклад, через тиждень, коли організм і мозок усвідомить, що відбулось. Навіть у зовсім новачків є можливість вже через півроку брати участь у турнірах. На всіх турнірах є новачки. Але гра з дуже різними людьми дає великий досвід. Що вже казати про враження від подорожей!

Minsk, Belarus. May 2018
Kharkiv, Ukraine. July 2018
Nida, Lithuania. July 2018
Nida, Lithuania. July 2018

Щоб побачити байк поло на максималках і закохатися в нього, запрошуємо вас на турнір Indian Summer Bike Polo Games III, який відбудеться 15-16 вересня 2018 року на Київському велотреку. Буде багато потужних команд з багатьох країн, багато фану і бажання до всього цього долучитися.

Також приходьте на наші тренування, які проходять в четвер з 19:00 та в неділю з 16:00 на Київському велотреку. Ключки дамо, розкажем, навчим.

І да прибудуть з вами Скіли.

Заметили в тексте ошибку? Выделите её и нажмите Ctrl+Enter.

Сашко Степанюк

Комменты Facebook

Disqus (0)

bikeincity

Сообщить об опечатке

Текст, который будет отправлен нашим редакторам: