Bike in City

10 років АВК: запрошуємо на річницю!

2 вересня Асоціація велосипедистів Києва відзначає 10 років свого існування. Це чудова можливість привітати, познайомитись, поспілкуватись і долучитись до велосипедного активізму. Чекаємо на вас з 17-ї години на Трухановому острові

Гарні друзі

Отже, що представляє собою АВК зараз? Детально про сферу нашої діяльності я писав тут і ось тут, а в цьому пості, оскільки він присвячений річниці, хотів би зупинитись на речах, які роблять нас тими, ким ми є. Перш за все, це історія про те, як клуб людей по інтересам переріс в експертну організацію. І як бажання змінювати місто і країну перетворюється в реальність шляхом маленьких кроків.

Особисто я долучився до АВК на початку 2014-го, тобто це зараз 4-й рік в якості активіста. Навіть за ці 4 роки багато чого змінилось, що вже казати про всі 10. Незмінними лишаються цінності і бажання бачити Київ у майбутньому комфортним для велосипедистів містом. Амбіційні цілі змушують шукати друзів і союзників у своїй боротьбі. І їх у нас чимало. Більше того – за роки роботи в громадському секторі у людей, які з нами стикались, нерідко формувався наступний спосіб вирішення проблеми: «не знаєш, як знайти тих, хто тобі треба? – спитай у АВК!». Визнання цього факту прийшло до нас з публікацією дослідження аналітичного центру CEDOS. З нього слідує, що АВК є однією з найбільш жвавих і контактних організацій в Україні. Не тільки у велосфері, а взагалі (!!!)

 

Діаграма зв’язків найбільш вагомих громадських організацій в українських містах, CEDOS

Змінити систему: місія можлива. Але непроста.

Що ж до нашої безпосередньої роботи у Києві, то зараз концепція така: треба змінювати правила гри. Активісти не можуть слідкувати за кожним метром дороги чи велодоріжки. За мафами, переходами, ямами, світлофорами, пішоходами, парковками та неймовірною кількістю інших потенційних негараздів, які сьогодні стрічаються на шляху київських велосипедистів. Поки ти стоїш з нагайкою, спостерігаючи за фарбуванням доріжки на Троєщині, на Святошині ставлять МАФ. Буде вас двоє – проблема з’явиться у третьому місці. Буде 100 – Київ великий, халепа вилізе у 101-му.

Тому потрібно навчити місто, як живий організм, формувати імунітет від таких бід, автоматично виправляючи їх. Щоб дурні рішення самі зустрічали відмову на всіх рівнях, як здоровий організм відторгає чужорідні об’єкти. Саме так працюють успішні міста світу. Це не значить, що можна буде ліниво сидіти на попі і дивитись, як все робиться само собою, аж ніяк. Відповідальний громадянин – невід’ємна частина міста, його очі і вуха, що бачать і помічають проблему, роблять (простим чином!) відповідне звернення, яке обов’язково аналізується і обробляється.

Одним з кроків до такого ідеального стану речей є написання Велоконцепції, яка вже є у відкритому доступі та незабаром буде презентована публічно. У ній детально розписані правила – як будувати інфраструктуру, хто це має робити і відповідати. Восени вона буде подана до Київради. І, можливо, ми ще звернемось до вас по підтримку задля її швидкого прийняття, якщо виникнуть якісь перешкоди.

Про нас знають в Україні

Втім, наша діяльність не обмежується і не може обмежуватись Києвом. Багато питань потребують рішення на національному рівні, ті ж Правила дорожнього руху, наприклад. АВК є учасником кампанії «За безпечні дороги», а також ініціатором створення Української велосипедної мережі, що об’єднує організації багатьох українських міст. Незмінна позиція впродовж багатьох років призводить до того, що до тебе починають прислухатись – тут і пропозиції по зміні швидкісного режиму, і нові правила облаштування перехресть з острівцями безпеки, і оновлені державні будівельні норми. А ще ми проводимо всеукраїнський Велофорум, який велоактивісти з-за кордону вже називають «найбільшою велосипедною конференцією Східної Європи», так як список учасників вже давно виліз за межі України! До речі, цього року він відбудеться у Миколаєві 6-8 жовтня, не проґавте свій шанс зареєструватись – цікаві виступи і знайомства гарантовано!

І закордоном

Ми працюємо, використовуючи найбільш передовий світовий досвід, і постійно вчимося. І я не побоюсь сказати, що дехто з активістів АВК вже є експертом світового рівня. Ми (і не тільки ми, а й будь-які реформатори у нас в країні) нерідко чуємо «в нас не такий менталітет, це не спрацює». Але на моє тверде переконання, яке підкріплюється багатьма подорожами, відрядженнями і постійною роботою з іноземцями, слово «менталітет» вживається там, де немає бажання щось робити. Всі люди у світі однакові. Відрізняються лише звички. А, як ми знаємо з різноманітних досліджень з психології, звички змінюються за 14-21-30-60 чи N днів (результати досліджень дещо варіюються). Це у випадку якщо людина сама прийме рішення щось змінити або якщо її товкти лобом щодня об якусь необхідність. Або ж кілька років, якщо це робити м’яко і у масштабах всього суспільства. І початок цього шляху вже пройдено. Зупинятись же ми не збираємось 🙂

Ксенія Семенова, віце-президент ECF та координаторка роботи АВК по Києву, Голова АВК Богдан Лепявко та Виконавча директорка АВК Анастасія Макаренко. Annual General Meeting ECF, Stockholm, травень 2016

Наші зусилля отримують і міжнародне визнання – у 2016 році активістка АВК Ксенія Семенова була обрана на посаду віце-президента Європейської федерації велосипедистів (ECF), а це найбільша і найвпливовіша велосипедна організація у світі.

Епілог

Для мене честь бути Головою АВК в цей момент часу. Оскільки я глибоко і щиро переживаю за все, що ми робимо, то писати можу дуже довго, але не хочу перевантажувати читача. Натомість хочу подякувати всім, хто нам допомагає, дати привід для радощів тим, хто з нами знайомий і зацікавити тих, хто ще ні.

Приходьте на наше святкування, що розпочнеться о 17-й годині 2-го вересня на Трухановому острові. Ми вже отримали підтримку і привітання (часом несподівані!) від великої кількості неймовірних людей. В програмі ігри, смачна їжа, музика, благодійний аукціон (з дуже «солодкими» лотами — наприклад, сертифікат на бігові тренування від олімпійської чемпіонки, урок на фортепіано, велоекскурсія та багато іншого; тож беріть грошенята) і, найголовніше — спілкування!

Ну а хто хоче безпосередньо поринути у вир велосипедних подій – то у вересні такого в нас буде чимало. Долучайтесь!

Заметили в тексте ошибку? Выделите её и нажмите Ctrl+Enter.

Богдан Лепявко

Комменты Facebook

Disqus (0)

bikeincity

Сообщить об опечатке

Текст, который будет отправлен нашим редакторам: