Bike in City

Чи закривати велосезон? Взуття для міжсезоння.

Міжсезоння для велосипедиста — випробування котре можна пройти маючи відповідний одяг.

Найважливішим елементом одягу в складних погодних умовах є взуття. Ми вже робили огляд взуття від FiveTen і відзначили, що в цього бренду немає вело взуття на зиму або для дуже мокрих умов (UPD: офіційний представник FiveTen в Україні повідомив, що з 2017 року в цього бренду з’явилось зимове вело взуття під топталки FiveTen Freerider EPS. Сподіваємось скоро поповнити цю статтю описом саме цього взуття).

В цій статті я розгляну кросівки від Shimano, оскільки це один з найвідоміших та найдоступніших брендів серед вело взуття.

Вело взуття vs. “файні мешти”.

Кожен велосипедист-початківець робить помилку обираючи звичайне взуття замість спеціалізованого вело взуття. Помилка в тому, що вело взуття спроектоване саме для навантажень властивих при вело педалюванні. Кожен окремий вид має специфічну геометрію та особливі матеріали. Матеріали підбираються таким чином, щоб ноги лишались сухими в різних умовах, а у випадку падіння уникнути складних травм. Підошва краще тримається педалей, але при цьом не руйнується від гострих шипів на педалях (це у випадку з використанням на безконтактних педалях). Такі кросівки можна використовувати для повсякденного ходіння, але комфортним таке використання назвати тяжко.

Якщо ж говорити про суто вело взуття то це кросівки із контактними шипами, які вклікуються в педалі. Це дає можливість крутити максимально ефективно (є ще кілька переваг, як і недоліків, у використанні контактів, але це тема для окремої статті). Я відокремив контактне взуття від звичайного, бо саме в контактних версіях є найбільше різноманітних варіантів для різного використання.

Види за призначенням.

Взуття для топталок в основному роблять для дисциплін dirt/street та downhill/freeride. Тобто взуття для топталок, переважно використовується там де не потрібне ефективне педалювання або є місце трюкам. У випадку контактних кросівок є шосейне взуття, кантрійне, трейл/ендуро та дх. за призначенням розділення переважно таке:

  • фітнес — для легкого катання парками, або тренування на велотренажерах в умовах спортзалу або дома.
  • спорт — для бойових тренувань та змагань.
  • універсальні — хоч офіційно виробники не виділяють такої категорії, саме так можна охарактеризувати взуття яке не є суто спортивним, але і не на стільки легке як фітнес взуття. Саме цю категорію ми розглянемо ширше адже в цій категорії можна знайти кросівки для міжсезонного використання.
Вело бахіли.

Для складних погодних умов виробники розробили бахіли. найчастіше ви можете їх побачити на дощових шосейних етапах, але є бахіли й для мтб.

Бахіли Endura MT500 старого зразка

Водовідштовхувальні та термозберігаючі бахіли знайшли своє застосування в змаганнях з CX та XC. І здавалося б бахіли можуть перетворити будь-яке взуття в зимове або вологовідштовхувальне… насправді ж бахіли не такі ефективні, як окремо розроблене взуття для специфічних погодних умов. Більш детально далі.

Осінь, весна або мокро та болотно.

Для мокрих покатух властивих для осені та весни є взуття із мембранними матеріалами, котрі утримують вологу, при цьому не дають ногам пріти до стану сауни. В принципі такі кросівки можна використовувати й влітку, але в них буде відчутно тепліше ніж в літньому взутті. Яскравим представником такого типу взуття є Shimano mt71 та mt91.

Такі кросівки існують досить давно і за роки майже не змінюють своїх характеристик, змінним є лише дизайн. В цій серії використовується мембрана Gore-Tex. Ця мембрана стримує воду достатньо щоб навіть перейти річку і мати сухі ноги. болота та дощ для такого взуття не є проблемою. В мене такі кросівки від’їздили понад три роки як щоденне взуття. Два роки я використовував їх і взимку. Одну зиму їздив суто в кросівках без бахіл.

Shimano MT71 (2013-2015) Літо в горах.

Використання таких кросівок можливе до температури -3. При нижчій температурі взуття промерзає через шип контакту. Другу зиму я використовував те ж взуття, але із бахілами з неопрену. Бахіли додали вітроізоляції, але не врятували від морозу. при температурі нижче -5 проблема промерзання шипа лишилась. Такий нюанс не є чимось особливим для цього бренду. Це пов’язано з тим, що на відміну від зимового взуття, в літніх кросівках шип знаходиться одразу під устілкою. В мембранному взутті між устілкою та шипом є ще шар мембрани, але ця тканина не зберігає тепла достатньо щоб їздити в таких кросівках взимку. Рідна стихія такого взуття — гори в осінньо-зимовий період, коли під час поїздки вам зустрінеться болото, сніг або дощ, але температура повітря не сягатиме морозів нижче -3.

Shimano MT71 (2013-2015) Рання весна в горах.

Для міста таке взуття буде теж доречним, адже стан доріг в цей період теж є не ідеальним, а сидіти офісі з мокрими ногами не до вподоби усім.

Зима, сніг та морози.

Коли приходить зимовий період, приходять і складні погодні умови. Крім сніжних зим бувають дні коли зранку та ввечері температура падає нижче нуля, а вдень сягає до +10. Для усіх вибриків зими треба мати відповідний захист. Я використовую Shimano mw7.

Попри те, що це найдешевші кросівки на ринку зимового вело взуття, вони щороку виграють в своїх конкурентів відзнаки як найпрактичніші. Вони мають мембрану Gore-Tex для зберігання ніг в сухому стані та флісові прошарування для утеплення. Саме ця особливість вирізняє зимові кросівки поміж інших. Також таке утеплення рятує ноги від промерзання через шипи, де безсилі бахіли. Бахіли програють зимовому взуттю в снігових поїздках в гори, коли доводиться йти пішки. В таких умовах бахіли набирають під себе сніг, а терморегуляція порушується. Тому для регулярних зимових покатух все ж варто витратитись на відповідне взуття.

Міжсезоння на топталках.

Серед величезного вибору вело взуття я не знайшов для топталок кросівок з мембранами тим паче з утепленням. Тому якщо ви плануєте крутити протягом року вам доведеться пристосуватись до контактних педалей. Не одноразово доводилось відповідати не питання: «чому б не взяти хайкінгове взуття і їздити на топталках?». Такий варіант, на жаль, не є практичним через конструкцію/форму підошви, яка не має достатнього зчеплення з педалями. З такою комбінацією взуття та педалей зручність їзди відчутно падає. До того ж крутити педалі в таких ботах набагато складніше через специфічну геометрію пошиття.

Зимовий екстрем на контактах.

Якщо ви займаєтесь екстремальним катання, у вас виникло питання яке ж взуття обрати для цього. Катання в екстрем режимі в контактному взутті в сніг в багатьох викликає страх. Велосипед втрачає прогнозовану керованість і падіння не уникнути.

Якщо ви добираєтесь більше 10 км на трасу велосипедом то вам доведеться змиритись із контактами. Бо доїхати на спот із синіми мокрими ногами й катання вже не вийде. Брати змінне взуття та педалі буде теж не простим завданням. У випадку якщо добирання відбувається транспортом або до споту не далеко можна використовувати звичайне взуття для топталок з додатковими утепленими устілками та теплими шкарпетками. Такий варіант я теж пробував і години дві активного катання така комбінація витримує. А на 2018 рік компанія Endura розробили бахіли які можна використовувати із взуттям на топталках.

Бахіли Endura MT500 ІІ
Для використання з топталками
Отже, вибір за вами.

Міжсезоння не існує, існує погане екіпірування. Обирайте правильний одяг та катайтесь цілий рік.


Екшн відео на нашому каналі youtube

Наша команда в facebook

Найсвіжіші фото на instagram

Заметили в тексте ошибку? Выделите её и нажмите Ctrl+Enter.

Микола Мігаль

Засновник fun-команди BroEnduroFamily. Велозалежний шанувальник хардкорних хардтейлів. Для мене велосипед це стиль життя який насичує адреналіном сірі будні.

Комменты Facebook

Disqus (0)

bikeincity

Сообщить об опечатке

Текст, который будет отправлен нашим редакторам: