Bike in City

Для чого необхідне велосипедне взуття та контактні педалі? Детальніше від Garneau.

Коли ви тільки починаєте розбиратися у трендах велосипедної індустрії, дуже легко відволіктися на круті велосипеди та яскраві шоломи, що будуть пасувати під колір ваших велосипедних рукавичок. Для велосипеда завжди можна придбати багато різноманітних аксесуарів, але питання вибору спеціального велосипедного взуття дуже часто залишається осторонь. Цілком нормальна справа —  їздити на велосипеді у кросівках, але якщо ваші поїздки тривають більше, ніж 20 хвилин, вам дійсно варто звернути увагу на спеціальне велосипедне взуття.

Пояснимо чому:

Кросівки були створені для того, щоб підтримувати вашу стопу під час бігу або ходи.  Вони мають м’яку підошву та додатковий амортизаційний шар — завдяки чому вони відмінно справляються з амортизацією і  направляють коліно всередину (див. ілюстрацію). Такий рух суглобів характерний для бігу та ходи, але не для поїздки на велосипеді — рухи ніг на велосипеді трохи відрізняються. Довгі поїздки у такому взутті можуть спричинити оніміння або неприємні відчуття у стопі, та викликати біль у коліні.

 

Переваги велосипедного взуття:

Під час поїздки важливо, щоб стопа та коліно рухалися вертикально — так само, як поршень у двигуні автомобіля, з мінімальними відхиленнями в сторони. Нога повинна діяти як жорсткий важіль, та має бути майже статичною всередині черевика — це необхідно для максимальної передачі енергії від ваших ніг через взуття, на педалі, трансмісію — до коліс, які рухають вас вперед.

 

Три особливості велосипедного взуття:

1. Жорстка підошва — це головна частина взуття та точка контакту між ногою та педаллю. Всі велосипедні підошви робляться жорсткими, ніж у кросівок, але рівень жорсткості може відрізнятися від моделі до моделі.  Основні матеріали для виготовлення підошви, це: гума, нейлон, карбонове волокно та склопластик. Зазвичай, вибір матеріалу залежить від типу їзди, для якого буде призначене взуття.

2. Краща підтримка склепіння стопи — як раніше вже було зазначено, всі кросівки зроблені так, щоб амортизувати удари під час бігу. Такий підхід стає неефективним під час їзди на велосипеді, тож правильне велосипедне взуття повинно мати устілку, що надасть надійну підтримку склепіння. Більшість устілок у моделях Garneau комплектується змінними вставками, які ви можете змінити в залежності від необхідного рівня підтримки. Таким чином, Garneau подбали про всіх — незалежно від того, чи у вас плоскостопість або високий підйом стопи.



3. Передня частина взуття, допоможе комфортно розмістити ногу всередині черевика — в середньому, через двадцять хвилин поїздки, нога трохи розширюється, і це може призвести до оніміння та дискомфорту. Щоб уникнути таких наслідків, Garneau розробили та запатентували технологію під назвою X-Comfort Zone, що завдяки спеціальній вставці залишить достатньо місця для ноги, коли вона трохи збільшиться у процесі їзди. 

 


Навіщо використовувати контактні педалі?

Не слід недооцінювати переваги контактних педалей. Звісно, вони виглядають дивно та незвично, але все приходить з досвідом. Можливо ви впадете кілька разів…  Але, переваг значно більше, ніж недоліків! Спочатку буде непросто взяти та інтуїтивно “перемкнути” свої звички та навички, до яких ви звикли на звичайних педалях-платформах (де ви їздили у кросівках), на контактні педалі. Але як тільки ви зробите перший оберт, ви вже не захочете повертатися назад!

Контактні педалі працюють на кшталт кріплень на лижах, застібаючи “шип” в педаль, як тільки ви на неї наступите. Щоб звільнитися, необхідно злегка повернути ногу назовні. Страх застрягнути в педалях може трохи збентежити — але як тільки ви побачите, наскільки швидко можете зняти ногу з педалі, то зрозумієте, що все дуже просто. 

Ви можете запитати: А в чому фішка бути пристібнутим до педалей, навіть у випадку якщо з них легко вистібнутися? Основні переваги «контактів» такі:

Коли ви встібнуті у педалі, при обертанні можливо водночас давити їх вниз та тягнути наверх — що робить ваші оберти плавними і більш ефективними. Витрачаючи ту саму кількість енергії, ви будете їхати швидше, і з більшим комфортом — ніж у випадку звичайних педалей-платформ. Можливість підтягнути педаль вгору дуже стане у пригоді в ситуаціях, коли вам необхідно докласти максимум зусиль — під час прискорень, чи підйомів вгору.

Використання контактних педалей також означає, що вам знадобиться спеціальне велосипедне взуття. Окрім того, що воно круто виглядає (існує безліч моделей різних кольорів та відтінків), вони також мають своє призначення. Як вже було зазначено раніше, таке взуття щільно прилягає до ноги, та має жорстку підошву. Коли ви обертаєте педалі, то ваша енергія, не поглинається гнучкою підошвою — усі зусилля передаються безпосередньо на педалі, шатуни та трансмісію. 

І нарешті, контактні педалі нададуть вам більше контролю над велосипедом. Згодом, ви інстинктивно почнете обертати педалі у зручному ритмі, та відчуєте, що краще контролюєте свій велосипед — і ніби станете з ним одним цілим. Це особливо помітно на гірских велосипедах, коли ви катаєтесь по трейлах.

Так само, як і у лижних кріпленнях, силу, яку необхідно докласти, щоб вистібнутися з педалі, можливо налаштувати. Якщо ви тільки придбали “контакти”, то у магазині вам допоможуть налаштувати необхідне зусилля, що буде комфортним для вистібування та встібування у педаль. Багато людей, хто тільки встановили (чи планує встановити) контактні педалі, турбуються про те, що у критичній ситуації вони не встигнуть швидко зорієнтуватися, та звільнити ноги з кріплень — не турбуйтеся, все це діло звички. Не слід сильно затягувати кріплення у перші кілька тижнів катання: це вбереже вас від падінь при зупинках на світлофорах — іноді бувають ситуації, коли ви вистібаєте одну ногу, а завалюєтесь на іншу сторону. Згодом, процес “звільнення” з педалей закріпиться у навичках і стане автоматичним. Більш досвідчені велосипедисти полюбляють щільніше затягувати механізм педалей — це надає їм більше впевненості при потужних ривках до фінішної прямої, спринту до наступного світлофора, чи у перегонах з друзями до найближчого кафе.

Сподіваємось, що такий огляд допоможе вам зрозуміти переваги спеціального велосипедного взуття та контактних педалей. Це покупка, що буде використовуватися не один сезон, тому потурбуйтесь про вибір відповідного взуття з лінійки Garneau вже сьогодні. 

Детальніше про модельний ряд взуття Garneau для шосе та гірських велосипедів ви можете дізнатись за цим посиланням (відкриється у новій вкладці).

Єгор Струль

Комменты Facebook

Disqus (0)

bikeincity

Сообщить об опечатке

Текст, который будет отправлен нашим редакторам: